به مناسبت تبلیغات افتتاح پارک­های شهر یاسوج

پایگاه خبری تحلیلی فصل امید (FaslOmid.com) :

گروه اجتماعی –مجید جوادی ؛تبلیغات افتتاح پارک­های در حال احداث شهر یاسوج توسط شهرداری، توجهم را به عنوان یک شهروند جلب نمود. از این که خبر حاکی از انجام فعالیت عمرانی و افزایش و بهبود سرانه فضاهای سبز و رفاهی تفریحی بود به سهم خویش بسیار خوشحال، و بر آن شدم تا این پیام خوشایند و مسرت­ بخش مدیران شهری به شهروندان را با حضور در محل­ های معرفی شده از نزدیک لمس، و با مشاهده نتیجه فعالیت­های انجام شده و بهره بردن از این فضاها هر چند لحظه­ ای کوتاه، با کسب نشاط و انرژی مثبت خستگی از تن و روان خویش بدر آورم، با حالتی از بیم و امید روانه شدم.

%d8%ac%d9%88%d8%a7%d8%af%db%8c

بیم از آن جهت که طی سالیان گذشته شاهد و ناظر کارهای بی کیفیت بسیاری در سطح شهر بوده و امید بدین جهت که شاید با گذر زمان و درس گرفتن از ضعف ­های گذشته و مهیا بودن بستر مناسب به علت وجود افراد تحصیل کرده متخصص، نیروی اجرایی واجد صلاحیت و حساسیت کارهای عمرانی ذیربط با توجه به پیشینه و موقعیت مکانی طرح­های مذکور نزد افکار عمومی شهروندان و همچنین میزان تأثیرگذاری این طرح­ها در سیمای شهر و تقویت بخشی از فضاهای مرتبط با گردشگری شاهد کارهایی متفاوت از گذشته و متناسب با انتظارات شهروندان و هزینه­ های (سیاسی، اجتماعی و اقتصادی) طرح­های آمادۀ افتتاح باشیم. ولی افسوس، چنین نشد که هیچ، با مشاهده عملکرد متولیان امور، اندوهی سنگین روح و روانم را فرا گرفت و خستگی ناشی از سنگینی آن را در سراسروجودم احساس کردم.

به خود گفتم مگر در این شهر چه خبر است، مگر این کارها در جلوی چشم و نظر شهروندان، تصمیم­ سازان و تصمیم ­گیران صورت نمی­ گیرد، مگر این امور متولی ندارد، مگر این طرح­های دهن پر کن و گوش خراش از هیاهوهای تبلیغاتی شهرداری و شورای شهر فاقددستگاه نظارت می­ باشد. مگر این گونه هزینه کردن، دور ریختن منابع ناشی از عوارض وصولی از شهروندان نمی­ باشد.

مگر شورای شهر نباید پاسداشت و حافظ منافع شهروندان و شهر باشد و آیا تاکنون توسط اعضای شورای شهر و شهرداری بازدیدی از روند عملیات اجرایی این طرح­ها صورت پذیرفته یا خیر، اگر صورت نپذیرفته که مایه تأسف است و اگر چنین نباشد و جلوی چشم ایشان انجام گرفته و می­ گیرد که وامصیبت، یعنی متولیان و مسئولان ذیربط تا این حد شهر را از حضور شهروندان خالی دیده­ اند، اگر هم چنین نباشد، وجدان کاری را چه باید کرد (از پاسخگویی که …).

شرایط حاکم و وضع موجود حکایت از آن دارد که یا آقایان فاقد اطلاعات در امور اجرایی ذیربط می­ باشند و یا بی تفاوت و فاقد احساس مسئولیت، از سوی دیگر باید به منفعل بودن شهروندان خصوصاً بخش تحصیلکرده ­ی­ متخصص در امور عمران شهری غبطه خورد، چه چیزی باعث شده که این بخش تا این حد نسبت به منافع شهر، شهروندان و منافع خویش که مشاع در منافع شهر و شهروندان می­ باشد بی­ توجه­ اند، مگر نه این است که هر کس به اندازه دانش و فهمش از موضوعات مرتبط به جامعه خویش باید احساس تعهد و مسئولیت کند، چرا باید در اموری که مربوط به منافع جامعه شهری می ­باشد شهروندان فاقد انگیزه پرسشگری باشند، اگر اوضاع بدین منوال باشد سال­ها باید منتظر ماند و شاید در این حوزه هم محتاج فرجی باشیم.

زمانی که تپه محل اجرای پارک فعلی ولایت مورد تخریب تصمیم­ گیران و متولیان روز قرار گرفت مطالبی در نقد تصمیم اتخاذ شده در جراید محلی نگاشته شد ولی دریغ از ذره­ ای توجه و هر گونه پاسخگویی به نظرات منتقدین، مطمئناً موضوعات مشابه در زمینه امور عمرانی و این موضوع خاص (پارک ولایت) که یکی از پر هزینه­ ترین و تأثیرگذارترین طرح احداثی بین پارک­های موضوع نگارش می­ باشد نیز از چنین حال و روزی برخوردار خواهد شد.

ولی وظیفه هر شهروندی است که در حد بضاعت خویش جهت جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان و کمک به بهبود فضاهای شهری نسبت به منافع شهر و شهروندان بی تفاوت نباشد. شرایط حاکم بر عملیات اجرایی پروژه­ های در حال ایجاد (پارک­های چشمه نباتی- ولایت و بانوان) آن چنان از ضعف اجرایی برخوردار است که گویی قحطی نیروی اجرایی واجد صلاحیت این شهر را فرا گرفته و عملیات ساختمانی آن قدر بی کیفیت است که گویی هیچ گونه مسئولیتی در قبال این همه هزینه انجام شده نباید باشد ودر ذهن بیننده تداعی می­ گردد که نکند منابع مالی هزینه شده نه از جیب مردم بلکه باد آورد بوده است که این چنین بی مهابا باید به سُخره گرفته شود. متولیان امر وقتی پای صحبت و شعار می­ شود از اقتصاد مقاومتی می­ گویند و ما می­ توانیم، از حقوق مردم می­ گویند و حفاظت از بیت­ المال، از نهضت فلان می­ گویند و …، آیا انجام کارهای فاقد کیفیت ضرر رساندن به اقتصاد شهر و شهروندان نیست، آیا این همه ضعف در عملیات اجرایی حاکی از عدم توانایی ما نمی­ باشد. آیا این گونه عمل کردن در اجرا و نه حرف، تضییع حقوق مردم نیست، آیا این حد ولنگاری دور ریختن بیت­ المال نیست، اگر چنین نیست پس باید یا به خود شک کنیم و یا به تعاریف و مفاهیم شعارهای مان، انجام چنین پروژه­ هایی اگر برای متولیان مهم و موجب هزینه­ های مالی و حتی در بعضی موارد هزینه­ های غیرمالی می­ باشد پس چرا به میزان اهمیت آن در اجرا واقف نبوده و از مشاوران، پیمانکاران و نیروهای اجرایی و نظارتی مناسب و متناسب با وزن کار استفاده نمی­ نمایند، شهروندان تا کی باید غبطه کیفیت کارهای اجرایی در شهرهای همجوار (نه شهرهای ممالک توسعه یافته) را بخورند و در حسرت بهبود کیفی فضاهای شهر خویش باقی بمانند، آیا شهری که مسئولان استانی و شهری­ اش جملگی در گفتارهایشان صحبت از ظرفیت و توان بالای شهر مرکزی استان در جذب گردشگر می­ نمایند.

نباید به خاطر ارزش سخن خویش هم که شده کمی با دقت نظر بر اجرای فعالیت­های عمرانی فضاهای زیرساختی شهر اعمال مدیریت کنند. اگر خشت اول بنای توسعه ­ی استان و خصوصاً شهر یاسوج را گردشگری و توریسم گذاشته­ ایم پس باید به میزان اهمیت خشت اول واقف باشیم و در صورت کج گذاشتن، خود بهتر دانید که سرنوشت بنا به کجا خواهد انجامید.

یادمان باشد، گردشگری می­تواند به رشد و توسعه شهر و شهرستان و استان کمک نماید که ماشین خواب و چادر خواب نباشد. چنین گردشگری را این چنین فضاهایی هم قابل پذیرش است، این گردشگر هیچ تحرکی را در اقتصاد و اشتغال و توسعه ایجاد نمی ­کند که هیچ، با ایجاد آلودگی­های زیست محیطی و هزینه­ های سربار، بار مضاعفی را به اقتصاد شهر و استان تحمیل خواهند نمود ولی گردشگری که بتواند نقشی مفید در اشتغال و توسعه شهر ایفا نماید نیازمند فضاهای متناسب با ایده­ ها و سطوح انتظار آن می­ باشد در غیر این صورت مسیری دگر را برای گردش و اوقات فراغت برخواهد گزید پس دلخوش به حجم و کمیت عرضه و تقاضا نباشیم و کیفیت را فدای کمیت ننماییم. کمیتی بهره­ ور و مفید خواهد بود که عجین به کیفیت باشد در غیر این صورت سربار است و زیان بار.

داوری موارد بیان شده را به شهروندان می­ سپارم، تا با حضور خویش و مشاهده نحوه اجرای فعالیت­های انجام شده اظهارنظر نمایند.

شک نکنیم که با وجود شهروندان مطالبه گر و متعهد به شهر و حقوق شهروندی و مسئولین خوش فکر، آینده نگر و پاسخگو شهر خوب ساختنی است.

امید به ساختن شهری خوب

 

«مخاطبان محترم فصل امید توجه فرمایید؛ یادداشت هایی که می خوانید ارسالی از سوی مخاطبان سایت می باشد که انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست لذا شما عزیزان و دیگر مخاطبان نیز می توانیداین مطلب را تأیید یا نقد کنید.»

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@faslomid.com
کانال تلگرام

ثبت نظر »

۱) فصل امید، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Designed By Nexar.ir