سد معبردر یاسوج تعرض به حقوق شهروندی و توهین به شهروندان

پایگاه خبری تحلیلی فصل امید (FaslOmid.com) :

پیامبر اکرم فرمودند:  « کسی که سدمعبرکند و مانع عبوررهگذران شودازرحمت خدابه دوراست»
%d9%85%d8%ac%db%8c%d8%af
همه میدانیم که لازمه یک زندگی سالم و توأم با آرامش در جوامع شهري، رعایت حقوق دیگران است . مطابق روایات اسلامی اعمال انسان ، چه خوب ، چه بد ، چه کم ، چه زیاد ، در درگاه الهی فرو گذار نخواهد شد .

بنابراین افراد حتی اگر به قدر ذره اي حقوق دیگران را از بین ببرند باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند و تفاوتی ندارد این تضییع حقوق با حرف باشد یا عمل، مادي باشد یا معنوي در خانه باشد یا اجتماع ، آگاهانه باشد یا غافلانه با حسن نیت باشد یا سوء نیت شاید بعضی از ما تصورکنیم که به دیگران کاري نداریم و از مصادیق این بحث نیستیم اما مهمترین نمونه از تضییع حقوق و تکالیف شهروندي سد معبر است.

امروزه پدیده ناهنجار سد معبر یکی از مشکلات لاینحل شهرداریها محسوب میگردد. هر روزه افراد بسیاري با استفاده نامتعارف از معابر عمومی مانع از اعمال حق عمومی میگردند که شهرداري به عنوان مالک(موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداري) و (طبق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداري) و مأموران آن مکلف به رسیدگی و جلوگیري از انسداد معبر و رفع سد معبر می باشند.

(مفاد تبصره یک بند ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداري) و ( ماده ۳۰۸ و ۳۱۱ قانون مدنی)، در واقع شهرداري موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را براي استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگیري نماید .استفاده از معابر عمومی، میدانها، پارکها و باغهاي عمومی حق طبیعی هر شهروند می باشد و هیچکس نمیتواند مانع این استفاده مشروع گردد . در واقع « طبق اصل ۴۰قانون اساسی ایران » هیچکس نمیتواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.
خیابانهای شهر یاسوج از جمله: خیابان عمده فروشان ، بلوار مطهری از میدان شهدا (فلکه ساعت) به سمت انتقال خون ، خیابان معلم ، بلوار عدل و… از مهمترین فضاهای شهری ناقض حقوق شهروندی در تجاوز به پیاده روها و معابرعمومی شهری است که همواره با اشکال مختلفی از جمله :  سد معبر صنوف و قرار دادن کالاهای خود در معابر عمومی، ریختن مصالح و یا نخاله هاي ساختمانی هنگام تعمیرات یا ساخت و ساز در مسیر مردم، توقف یا پارك وسیله نقلیه در مکان هاي نامناسب در پیاده روها، حفاریهاي غیر مجاز وفاقد اصول ایمنی، ایجاد موانع فیزیکی ثابت و غیر ثابت و غیر مجاز و فاقد اصول ایمنی در معابر و پیاده روها، دستفروشی ها و … با عث سد معبر می شوند وعرصه را برای شهروندان تنگ کرده اند و حقوق شهروندی را زیرپا می گذارند. و باعث به وجود آمدن یک پدیده اجباری دیگر که همان پیاده روی در سطع خیابان و تبدیل شدن آن به یک عادت شهروندی است می گردد .

در حالیکه پیاده روها در شهرها از نظر بسیاری از صاحب نظران برنامه ریزی شهری  به عنوان نمادی پرنقش در پویایی زندگی اجتماعی و تعمیق بخشی به تعاملات اجتماعی نقش دارد اما متاسفانه در شهر یاسوج  ، این نقش بواسطه سد معبر نمودن این پیاده روها توسط صنوف مختلف هر روز کمرنگ تر می شود به نحوی که در زمان های پر تردد شهروندان بسختی می توان معبری برای رفت آمد بیابند و مجبورند در سطح خیابان تردد نمایند ، درادامه امید می رود شهرداری وشورای شهر با ابزارهای فرهنگی  اجتماعی وقانونی بتوانند این مشکل را حل نمایند.
در ضمن  برای حل این معضل راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد.
۱-    اطلاع رسانی و فرهنگسازی در قالب تذکر، تابلو و بروشور برای آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات درسطح شهر
۲-     اطلاع رسانی فتوای مراجع معظم تقلید، درقالبهای متفاوت تبلیغاتی به مردم. درمراسمات به خصوص نماز جمعه
۳-     نشست وبرگزاری فصلی مردم ومغازه داران با شهردار وشورای شهر
۴-     نظارت مداوم واجرای قانون با همکاری نیروی انتظامی
۵-     تهیه مکانی مناسب برای ایجاد بازار چه ها بخصوص میوه وتره بار
و در پایان بابیان این نکته که سد معبر زشت‌ترین تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم ، زیبا و شاداب همراه با شهروندانی فعال با تعاملات اجتماعی قوی در سطح شهر را آرزو داریم  و این به دست نخواهد آمد جز اینکه همه دست به دست هم دهیم و هر شهروند یک شهردار باشیم .
—————————————————————-
مجید ریاحی پور
دانشجوی دکترای جغرافیا وبرنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدرس دانشگاه

 

 

«مخاطبان محترم فصل امید توجه فرمایید؛ یادداشت هایی که می خوانید ارسالی از سوی مخاطبان سایت می باشد که انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست لذا شما عزیزان و دیگر مخاطبان نیز می توانیداین مطلب را تأیید یا نقد کنید.»

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@faslomid.com
کانال تلگرام

نظرات بينندگان / 1 نظر

  1. آزادی بیان می‌گه:

    وقتی شهردار خودش به عنوان متولی گسترش این امر هستش چگونه میخواید جلوگیری کنه؟ 
    اگه یه سری به چهار راه سینما بزنید و سوال کنید از فروشنده های تو خیابون متوجه میشید شهرداری چقد عوارض ازشون میگیره بابت دستفروشی .
    و اینجاست که متجه میشین نعبر فقط مال شهرداری یاسوجه و شهروندان شهر یاسوج.

ثبت نظر »

۱) فصل امید، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Designed By Nexar.ir