دیوارِ کوتاهِ وکیلِ دادگستری!

پایگاه خبری تحلیلی فصل امید (FaslOmid.com) :

علی مندنی پور -بار دیگر ،سیمای ملّی شهر و دیارمان در مزرعه ی “دوستداران قانون” گل کاشت و چنان عِطر وبویی در فضا پراکند !که شامّه ی حسّاس همکارانِ وظیفه شناس وکیلِ دادگستری ، این پیام آوران عدالت را به روالِ گذشته موردنوازش قرار داد!

index-jpg%d8%af%db%8c%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%90-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87%d9%90-%d9%88%da%a9%db%8c%d9%84%d9%90-%d8%af%d8%a7%d8%af%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%db%8c

گزارشِ کوتاه، امّا پر وصله پینه و یک طرفه ی شبکه ی یکِ سیمای جمهوری اسلامی، در پربیننده ترین ساعت خبری (پنجشنبه ۲۵ آذرماه) پیرامونِ حقّ الوِکاله و مالیاتِ وکلای دادگستری ، بمثابه ی دوش آب سردی بود که رسانه ی “ملّی”در خِلال نمایش هدفمند و صدالبتّه “مَیلی” خویش، بر روی پیکرِ نیمه جانِ صاحبانِ حرفه ی شریفِ وکالت ریخت!

وحسابی از خجالت شان در آمد و مشامِ مدافعانِ بی دفاع و بدون منبر و بلند گو را که تا بوده و نبوده ، نقشِ مرغ عزا و عروسی را در مراسم های گوناگون این مرز و بوم ایفاء نموده اند. سخت آزرده کرد!

تو گوئی “ابراز محبّتِ “سیما به این دیرپاترین و مردمی ترین نهادِ مدنی با پیشینه ی وجودی بیش از یک قرن و۶ دهه و اندی “استقلال “! به این زودی ها تمامی ندارد!

یک روز بگونه ا ی دور از ذهن و غیرمنصفانه در جامه ی “شیطان”در معرضِ دیدِ خلق اله به تصویرمان می کشانند و دِگر روز در جایگاهِ کارچاق کن می نشاندنمان و با کنایه و اِیماء و اِشاره از این معاضدان شکسته بالِ فرشته ی عدالت یاد کرده و سنگ ها را به سمت و سوی پای لَنگِ شان حوالت می دهند!

دیر زمانی است ،از خود می پرسم ، وکیل جماعت را چه شده است، که بدین بلا گرفتار آمده و به چنین حال و روزی دچار گشته؟
مگر ، جز تبعیّت از قانون چیزی در خود سراغ داریم؟

با پوزش و بدون رودربایستی بگویم ، حال و هوای این روزهای ما به روزگارِ تیره و تار تازه عروسی نگون بخت می مانَد ، که: مادرشوهرش به بهانه ی پرخوری او را سرزنش کرده و بباد کتک می گیرد، و از آن طرف شوهرِ از همه جا بی خبر ،از سرِ دلسوزی و محبّت دِقّ دلی هایش را بر سرش خالی و فریاد بر می آورد که :چرا اشتهایش کم شده ، رنگش پریده و لاغر شده است؟!

به راستی کجایِ این برخورد و نگرش به انصاف و عدالت می مانَد که “بد حسابی “، “بد قِلقی”، “بداخلاقی”و “قانون گریزی” تنی چند را بحساب مجموعه ا ی بزرگ ، آبرومند و خدمتگذار منظور داشته و در مَرعی و منظر عموم اینچنین به داوری نشسته و به صدور حکم کلّی نه درباره ی شخص و یا اشخاص قانون شکن ، که درباره ی مجموعه ای ۵۰ هزار نفری فتوا داده و رای به محکومیّتَش صادر می فرمایند !

حال این جماعت از ابواب جمعی حرفه ی وکالت باشد ، یا قضاوت یا طبابت و یا در زنجیره ی بهم پیوسته ی مشاغل دیگر؟!

مگر نه این است که قاعده ی بدون استثناء نه دوام می آورد و نه اصولا وجودش در عمل مفهوم و معنا پیدا می کند؟

آیا کارگزاران سیمای جمهوری اسلامی به این واقعیّت معترف و واقفند، که دقّت، آگاهی و شناخت در تهیّه و ارائه ی برنامه های گوناگون در رسانه ی ملّی ، به ویژه گزارش های خبری از این دست ، با حفظِ حرمت ، آبرو و حیثیّت و رعایتِ تمام و کمالِ حقوقِ فردی و اجتماعی شهروندان ملازمت تّام وتمام داشته و ضرورتی است ، انکار ناپذیر؟

آیا وقت آن فرا نرسیده ، سایه ی سنگین و نفس گیرِ سیاست را از سرِ این وسیله بزرگِ ارتباط همگانی و به روایتِ اصل ۱۷۵ قانون اساسی “مستقل”کم کنیم ؟

چه خوب می بود ، اگر برنامه نویسان ، برنامه ریزان و برنامه سازانِ این رسانه ی فراگیر و سُتُرگ در تهیّه و تنظیم ،چگونگی و زمان پخش گزارش هائی از این نوع ، تنگ نظری ها را به کناری گذاشته و همه ی جوانب قضیّه را نه با بدبینی و یا خوش بینی ،که با واقع بینی به نظاره نشسته ، “یک طرفه به قاضی نرفته‌”و بدون ِارائه شواهد ، دلائل و مدارک محکمه پسند خود بر مسند قضاء جلوس فرموده و به صدور حکم بر محکومیّت “دیگران”به اتّهام “تخّطی از قانون “مبادرت نمی ورزیدند؟

چرا از نقشِ سازنده ، جایگاه و خدمات ارزشمند و اثرگذار کانون وکلا و وکیل دادگستری در تّحقق عدالت و استقرار نظم در جامعه، آن هم در این روزگارِ وانفسای” قانون گریزی و قانون ستیزی”یادی نشده و سخنی بمیان نمی آید؟

چرا و چگونه از مسایل و مشکلات متلابه کانون وکلای دادگستری در جایگاه معاضد دستگاه قضاء سخن گفته نمی شود و از خواسته های بحقّ و قانونی کانون وکلای دادگستری یعنی” استقلالِ ” بعنوان رکنِ بنیادی این نهادِ مدنی حمایتی صورت نگرفته و نمی گیرد ؟

چگونه است، که از موانع و مشکلاتِ موجود بر سرِ راه انجام وظیفه ی وکیلِ دادگستری دَم زده نمی شود؟

اگر می پذیریم که :صدا و سیما باید همواره آینه ی تمام نَمایِ صداقت و شفافیّت در انعکاسِ رویدادهای اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی جامعه باشد ، که باید باشد و اگر بر این واقعیّت اِذعان داریم ، که این رسانه ی فراگیر ، زبانِ گویا ، چشمِ بینا و گوشِ ملّت است ؟ که اینچنین می نمایاند !

و اگر قبول داریم که هزینه ی سنگینِ این وسیله ی موّثر و مُعظَمِ ارتباطی از جیب مالیات دهندگان این سر زمین تامین می شود، که می شود ؛

پس هم سزا و هم رواست ، انتظار عملکردی معقول ، در قالبِ رعایت حقوقِ قانونی شهروندان و در چارچوب قانون اساسی را بدون تبعیض، از جانبِ گردانندگان این وسیله ی ارتباطی بعنوانِ کمترین خواسته ی قانونی ، شرعی، عرفی و اخلاقیِ مردم داشته باشیم.

گرچه تجربه ی تلخ گذشته ، نشان از این واقعیّت دارد، که چنین خواسته ای از مسئولانِ صدا وسیما بی جواب مانده ،امّا بنا به وظیفه و برای خالی نبودنِ عریضه، پیشنهاد می شود ، در راستایِ تنویرِ افکارِ عمومی از مسئولانِ کانونِ وکلای دادگستری جهتِ جوابگویی به این مهمّ ،در میز گردی به همین مناسبت دعوت به عمل آید.
به امیّد فردایی بهتر و پذیرشِ این خواسته ی قانونی.

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@faslomid.com
کانال تلگرام

ثبت نظر »

۱) فصل امید، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Designed By Nexar.ir